f | szukaj |  
+48 519 422 775pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

15
08-23

Jak zamontować maskownice karnisza Creativa LK

Maskownice Creativa LK - Montaż krok po kroku

 

Przekonaj się, że montaż listew karniszowych Creativa LK nie jest trudny i nie potrzebujesz do tego specjalistycznej wiedzy, ani wykwalifikowanych profesjonalistów. W poniższym wpisie dowiesz się jak szybko i łatwo zamontować maskownice karnisza Creativa LK, za którymi schowasz swój karnisz i nadasz wnętrzu stylowy charakter.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

Co potrzebujesz do montażu:

  • Klej montażowy Creativa C300
  • Klej do łączeń Creativa C310
  • Zaprawka ZAP-01 (tylko w przypadku listew malowanych)
  • Skrzynka uciosowa lub piła z brzeszczotem o drobnym zębie

KROK 1 - Przygotowanie sufitu:

Przed przystąpieniem do montażu listew karniszowych LK należy oczyścić powierzchnię sufitu z ewentualnych zabrudzeń (mokrą gąbką). Jeśli sufit był już wcześniej pokryty farbą, należy sprawdzić, czy zapewnia ona odpowiednią przyczepność. Przyklejamy w tym celu fragment taśmy malarskiej, który następnie energicznie zrywamy. Jeśli razem z taśmą oderwie się warstwa farby, to jest to sygnał, że sufit w tym miejscu wymaga wstępnego zagruntowania. Po zagruntowaniu ponawiamy test. Jeśli nadal farba odchodzi razem z taśmą, to może się to wiązać z koniecznością całkowitego jej usunięcia.

KROK 2 - Odmierzenie odległości

Wyznacz linie klejenia maskownicy do sufitu, odmierzając odpowiednią odległość od okna do jej krawędzi na jednym i drugim końcu odcinka, na którym zamierzasz zamontować listwę. Naciągając między tymi punktami sznurek, wyznaczamy prostą linię, wzdłuż której będziemy przyklejać maskownicę.

KROK 3 - Docięcie odcinków listew

Listwy karniszowe Creativa dzięki swoim właściwościom fizycznym doskonale nadają się do skracania, docinania i łączenia w większe długości. Cięcie listew możliwe jest z użyciem brzeszczota o drobnym zębie za pomocą piłki elektrycznej lub ręcznej. Najlepszy efekt pod względem wytrzymałości łączenia oraz walorów estetycznych można otrzymać łącząc listwy pod kątem 45o. Przy cięciu piłką ręczną, aby zachować odpowiedni kąt, dobrze jest skorzystać ze skrzynki uciosowej. Na koniec szlifujemy delikatnie brzeg cięcia papierem ściernym.

KROK 4 - Klejenie listew do sufitu:

Najwygodniejszym sposobem montażu osłon karnisza Creativa LK jest przyklejenie ich do sufitu z wykorzystaniem kleju montażowego (np. Klej Creativa C300). Taki sposób montażu jest możliwy dzięki niskiej wadze listew wykonanych z polistyrenu utwardzonego. Ze względu na długość maskownic na tym etapie prac najlepiej skorzystać z pomocy drugiej osoby, która pomoże nam docisnąć i przytrzymać przyklejaną listwę do sufitu.

Krawędź styku listwy z sufitem pokrywamy na całej długości warstwą kleju montażowego (najlepiej, aby linia tworzyła zygzak) i następnie dociskamy maskownicę do sufitu wzdłuż wcześniej wyznaczonej linii przytrzymując ją w tej pozycji przez kilkanaście sekund. Dobrą praktyką jest skontrolować poziomicą, czy listwa zachowuje kąt prosty względem sufitu.

Nadmiar kleju delikatnie usuwamy mokrą gąbką i pozostawiamy tak zamontowane listwy na 24 godziny do momentu całkowitego wyschnięcia kleju montażowego. Kolejnym krokiem jest wypełnienie szczelin w obrębie łączeń listew klejem wypełniającym (np. Creativa C310).

W przypadku problematycznych sufitów (np. stare budownictwo) przy montażu listew można wspomóc się kołkami montażowymi. W takim wypadku należy pamiętać, aby otwory w listwie nawiercane były z zachowaniem precyzji, stopniowo, najlepiej zaczynając od wierteł o małej średnicy.

Jeżeli łączymy kilka krótszych fragmentów listwy w dłuższy odcinek, to łączymy je ze sobą za pomocą kleju do łączeń (np. Klej do łączeń Creativa C310). Dociskamy listwy do siebie przez dłuższą chwilę, a następnie możemy usunąć z ich powierzchni nadmiar spoiwa lub wypełnić szczeliny, jeśli takie powstały w obrębie łączenia. Klej do łączeń Creativa C310 potrzebuje 8 - 16 godzin do pełnego wyschnięcia. Po tym czasie możemy przystąpić do delikatnego zeszlifowania (np. papierem ściernym o drobnym ziarnie) ewentualnych nierówności w obrębie łączenia.

KROK 5A - Malowanie - dotyczy listew w stanie surowym:

Po upływie 24 godzin od montażu listew zarówno klej montażowy, jak i klej do łączeń powinny osiągnąć pełnię właściwości wiążących i po wcześniejszym przetarciu listew lekko zwilżoną gąbką można przystąpić do malowania. Listwy karniszowe Creativa LK (LK-01, LK-02, LK-03, LK-04) fabrycznie pokryte są farbą podkładową, dzięki czemu można malować je na dowolny kolor wszystkimi popularnymi farbami stosowanymi do wnętrz, również tą samą farbą co sufit. W celu uzyskania najdokładniejszego pokrycia listwy najlepiej pomalować 2-krotnie.

KROK 5B - Maskowanie połączeń - dotyczy listew malowanych:

W przypadku listew karniszowych malowanych Creativa LK-01M, LK-02M, LK-03M, LK-04M jedyne co nam pozostaje to zamaskowanie miejsc łączeń. W tym celu skorzystamy z zaprawki ZAP-01, czyli 100 ml butelki z farbą o dokładnie takim samym kolorze, jakim pokryte są przez producenta listwy malowane. Linię łączenia, po wcześniejszym oczyszczeniu i wygładzeniu pokrywamy zaprawką za pomocą cienkiego pędzelka.

Powiązane artykuły: