f | szukaj |  
+48 519 422 775pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

01
08-23

Instrukcja montażu listew przypodłogowych Creativa

Montaż listew przypodłogowych Creativa by Cezar

 

Przekonaj się, że samodzielny montaż listew przypodłogowych Creativa jest w zasięgu Twoich umiejętności i nie potrzebujesz do tego ani specjalistycznej wiedzy, ani ekipy montażowej. W poniższym wpisie dowiesz się jak szybko i sprawnie zainstalować w pomieszczeniu listwy podłogowe klasy premium z kolekcji Creativa by Cezar, dzięki którym nadasz wnętrzu wyjątkowy, elegancki charakter. Poniższe wskazówki dotyczą montażu listew przypodłogowych LPC w wersji surowej oraz malowanej, listew LPC w kolorze aluminium oraz przypodłogowych o podwyższonej twardości LPC-PRO.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

Co potrzebujesz do montażu:

  • Klej montażowy Creativa C300
  • Klej do łączeń Creativa C310
  • Wyciskacz do masy
  • Zaprawka ZAP-01 (tylko w przypadku listew malowanych)
  • Skrzynka uciosowa oraz piła z brzeszczotem o drobnym zębie

KROK 1 - Przygotowanie ścian

Przed przystąpieniem do montażu listew przypodłogowych Creativa należy oczyścić powierzchnię ścian z ewentualnych zabrudzeń (mokrą gąbką), czy pozostałości po poprzednim kleju, a następnie dokładnie osuszyć. Jeśli ściana była już wcześniej pokryta farbą należy sprawdzić, czy zapewnia ona odpowiednią przyczepność. Przyklejamy w tym celu fragment taśmy malarskiej, który następnie energicznie zrywamy - jeśli razem z taśmą oderwie się warstwa farby, to jest to sygnał, że ściana w tym miejscu wymaga wstępnego zagruntowania. Po zagruntowaniu ponawiamy test. Jeśli nadal farba odchodzi razem z taśmą, to może się to wiązać z koniecznością całkowitego jej usunięcia.

KROK 2 - Docięcie odcinków listew

Listwy przypodłogowe Creativa dzięki swoim właściwościom fizycznym doskonale nadają się do skracania, docinania i łączenia w większe długości. Cięcie listew możliwe jest z użyciem brzeszczota o drobnym zębie za pomocą piłki elektrycznej lub ręcznej. Najlepszy efekt pod względem wytrzymałości łączenia oraz walorów estetycznych można otrzymać łącząc listwy pod kątem 45o. Przy cięciu piłką ręczną, aby zachować odpowiedni kąt, dobrze jest skorzystać ze skrzynki uciosowej. Na koniec szlifujemy delikatnie brzeg cięcia papierem ściernym, aby otrzymać gładkie powierzchnie styku dwóch końców. Pamiętaj, aby unikać docinania listew na fragmenty krótsze niż 50 cm.

Jeżeli w danym wnętrzu pojawi się sytuacja, że listwa przypodłogowa będzie się kończyć, nie stykając się z żadną inną powierzchnią, ani elementem konstrukcyjnym pomieszczenia, to można samodzielnie wykonać zakończenie listwy, docinając mały fragment listwy pod kątem 45o.

KROK 3 - Instalacja listew za pomocą kleju montażowego

Najpopularniejszym sposobem montażu listew przypodłogowych Creativa jest montaż za pomocą kleju montażowego (np. Klej Creativa C300). Krawędź styku listwy ze ścianą pokrywamy na całej długości warstwą kleju montażowego (najlepiej, aby linia tworzyła zygzak) i następnie dociskamy tak przygotowany odcinek listwy do ściany na całej jej długości przytrzymując ją w tej pozycji przez kilkanaście sekund.

Nadmiar kleju delikatnie usuwamy mokrą gąbką lub szpachelką i pozostawiamy tak zamontowane listwy na 24h do momentu całkowitego wyschnięcia kleju montażowego. Kolejnym krokiem jest wypełnienie szczelin w obrębie łączeń listew klejem wypełniającym (np. Creativa C310).

W przypadku problematycznych pomieszczeń jak np. w starym budownictwie, gdzie może zdarzyć się, że ściana nie będzie idealnie równa, przy instalacji listew można wspomóc się kołkami montażowymi. W takim wypadku należy pamiętać, aby otwory w listwie nawiercane były z zachowaniem precyzji, stopniowo, najlepiej zaczynając od wierteł o małej średnicy.

Jeżeli łączymy kilka krótszych fragmentów listwy w dłuższy odcinek, to łączymy je ze sobą za pomocą kleju do łączeń (np. Klej do łączeń Creativa C310). Dociskamy listwy do siebie przez dłuższą chwilę, a następnie możemy usunąć z ich powierzchni nadmiar spoiwa za pomocą gąbki lub szpachelki lub wypełnić szczeliny jeśli takie powstały w obrębie łączenia. Klej do łączeń Creativa C310 potrzebuje 8-16h do pełnego wyschnięcia. Po tym czasie możemy przystąpić do delikatnego zeszlifowania (np. papierem ściernym o drobnym ziarnie) ewentualnych nierówności w obrębie łączenia. W przypadku większych szczelin można zastosować masę szpachlową Creativa C200.

KROK 4A - Malowanie - dotyczy listew w stanie surowym

Po upływie 24h od montażu listew przypodłogowych zarówno klej montażowy, jak i klej do łączeń powinny osiągnąć pełnię właściwości wiążących i po wcześniejszym przetarciu listew lekko zwilżoną gąbką można przystąpić do malowania. Listwy przypodłogowe Creativa fabrycznie pokryte są farbą podkładową, dzięki czemu można malować je na dowolny kolor wszystkimi popularnymi farbami stosowanymi do wnętrz, również tą samą farbą co ściany. W celu uzyskania najdokładniejszego pokrycia listwy najlepiej pomalować 2-krotnie.

KROK 4B - Maskowanie połączeń - dotyczy listew malowanych

W przypadku listew przypodłogowych malowanych jedyne co nam pozostaje, to zamaskowanie miejsc łączeń. W tym celu skorzystamy z zaprawki ZAP-01, czyli 100ml butelki z farbą o dokładnie takim samym kolorze, jakim pokryte są przez producenta listwy malowane. Linię łączenia, po wcześniejszym usunięciu nadmiaru kleju, oczyszczeniu i wygładzeniu pokrywamy zaprawką za pomocą cienkiego pędzelka.

Film instruktażowy:

Powiązane artykuły: